Соопштенија

Соопштенија до јавноста

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, го прими  вонредниот и ополномоштен амбасадор на Република Хрватска во Република Македонија, Н.Е. Даниела Баришиќ на прва билатерална средба по преземањето на функцијата Министер за надворешни работи на Република Македонија.

Денес, министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров оствари средба со директорот за Западен Балкан во Генералната дирекција за соседска политика и преговори за проширување на Европската Комисија Џеновева Луиз Калавера.

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, оствари куртоазна средба со амбасадорот на Република Полска, Јацек Мултановски.


Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров,  денеска оствари средба со вонредниот и ополномоштен амбасадор на Црна Гора во Република Македонија, Предраг Митровиќ.

Денес, министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров и заменик претседателот на Владата за европски прашања Бујар Османи имаа работен појадок со ЕУ експертот Рајнхард Прибе, кој престојува во работна посета на земјата.

Почитувани дами и господа, премиер задоволство ми е што сум во Скопје и што можеме да разговараме за реформи кои се поврзани со интеграцијата во Европската унија и како да продолжиме напред. Најпрво да се заблагодарам и да им честитам на сите граѓани кои го слават празникот. Навистина го ценам фактот што Владата работи на празник, следствено и Вам Ви благодарам што ја покривате посетата на ваков ден.

Почитувани граѓани, почитувани претставници на медиумите,

Отворивме важен реформски процес за евро-атлантските интеграции и ново поглавје за иднината на Република Македонија.
Ве известувам дека денеска, Владата на Република Македонија, заедно со еврокомесарот за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, прецизираше работен документ за Итните реформски приоритети.

Вчера, во Белград на свечениот прием во Палата Србија по повод инаугурацијата на новоизбраниот претседател на Република Србија, Александар Вучиќ, министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров му пренесе честитки во името на Владата на Република Македонија.

Денеска, министерот за надворешни работи на Кралството Норвешка, Борге Бренде, ја оствари неговата прва официјална посета на Република Македонија. Негов домаќин беше министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров.

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров оствари средба со британскиот амбасадор во Скопје, Чарлс Гарет.


Конзуларни услуги