Home Asia

Министер Никола Димитров

  left1

ПРОФИЛ НА МИНИСТЕРОТ

ИНТЕРВЈУА и ГОВОРИ

Следете го министерот на:
facebook11 twitter11                      

banner mk gr agreement

banner mk gr agreement ALB 01

Artboard 9 copy 5

Artboard 9 copy 6

Публикации

Контакт Инфо

Адреса:

МИНИСТЕРСТВО ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ
булевар “Филип Втори Македонски“ бр. 7
1000 Скопје
Република Северна Македонија

Контакт:

Тел: +389 2 3115 266 Факс: +389 2 3115 790
Е-пошта:[email protected]
Е-пошта:[email protected]

ДИЈАСПОРА

Државниот секретар во МНР на Република Северна Македонија, Виктор Димовски, учествуваше на 106-та сесија на Постојаниот Совет на меѓународната организација на Франкофонијата ...

Заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, од денеска ќе биде во работна посета на Стразбур.

Во рамките на посетата, ќе учествува на 16–от состанок на ...

За време на еднодневната работна посета на покана на Универзитетот во Грац, вчера министерот Димитров одржа предавање отворено за јавност, на тема „До Европа преку Преспа: ...

Земајќи ги предвид обврските за примена на одредбите од Преспанскиот договор, Делегациите на Република Северна Македонија и на Грција во Заедничкиот Комитет имаа суштинска ...

По повод апостолската посета на Светиот Отец, Папата Франциск во Република Северна Македонија, денеска во галеријата на НУ „Спомен-куќа на Св. Мајка Тереза“ во Скопје, се ...

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денес оствари работна средба со ополномоштеникот на Сојузното министерството за надворешни работи на Германија за Југоисточна ...

Петнаесеттиот состанок на Советот за стабилизација и асоцијација помеѓу Република Северна Македонија и Европската унија се одржа на 19 март 2019 година.

 

Државниот секретар во Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија, Виктор Димовски на 18 и на 19 март 2019 година престојуваше во работна посета на ...

На првиот ден од работната посета на Брисел, МНР Никола Димитров оствари средба и со МНР на Кралството Шведска, Маргот Валстром.

 

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров и заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамки на посетата во Брисел учествуваа на ...

Учество на државниот секретар Виктор Димовски на 106-та сесија на Постојаниот Совет на меѓународната организација на Франкофонијата во Париз
Учество на ЗМНР Жерновски на 16-тиот Мешовит парламентарен комитет помеѓу ЕУ и Република Северна Македонија во Стразбур
Работна посета на МНР Никола Димитров на Грац
Заедничко соопштение за Вториот состанок на Заедничкиот интердициплинарен комитет на експерти за историски, археолошки и образовни прашања, оформен согласно член 8, т.5 од Преспанскиот договор
Прес конференција на државниот секретар во МНР, Виктор Димовски по повод претстојната посета на Светиот Отец, Папата Франциск на Република Северна Македонија
Средба на МНР Никола Димитров со Кристиан Хелбах и Томас Осовски
15-ти состанок на Советот за стабилизација и асоцијација помеѓу Република Северна Македонија и Европската унија
Работна посета на Државниот секретар Виктор Димовски на Република Србија
Прв ден од работната посета на МНР Димитров на Брисел
Министерот Димитров и вицепремиерот Османи во Брисел на работен појадок со министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ

ДИПЛОМАТСКИ И КОНЗУЛАРНИ ПРЕТСТАВНИШТВА НА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ВО АЗИЈА

 • ИЗРАЕЛ
 • ИНДИЈА
 • ЈАПОНИЈА
 • КАЗАХСТАН
 • КАТАР
 • НР КИНА
 • ОБЕДИНЕТИ АРАПСКИ ЕМИРАТИ
Israel ДРЖАВА ИЗРАЕЛ
Амбасада на Република Северна Македонија во Тел Авив

Амбасадор, 

вршител на должност, г. Александар Аврамовски

Paz Tower, 5 Shohan Street, 52136 Ramat Gan T: ++ 972 737 154 900
T: ++ 972 542 092 092
T: ++ 972 546 656 020
F: ++ 972 361 247 89
M: [email protected]
Дежурен број
(само за итни ситуации вон работно време)
T: +972 7 371 54 900  
локација на мапа >>   веб страна >>
India РЕПУБЛИКА ИНДИЈА
Амбасада на Република Северна Македонија во Њу Делхи
Ги покрива: Малезија, Шри Ланка, Индонезија, Непал и Сингапур
Амбасадор, 
Адреса:
Vasant Vihar Block A 15/30 New Delhi 110016

T: ++ 91 (11) 4614 2603 F: ++ 91 (11) 4614 2604

M: [email protected]
Дежурен број
(само за итни ситуации вон работно време)
T: +91 96676672205  
локација на мапа >>   веб страна >>
Japan ЈАПОНИЈА
Амбасада на Република Северна Македонија во Токио

Амбасадор, 

Вршител на должност, г-ѓа Ана Деребан Блажевска

Higashi Gotanda 5-16-17, Shinagawa-ku, Tokyo 141-0022 T: +81 3 6868 7110

F: +81 3 6447 7930

M: [email protected]

Дежурен број
(само за итни ситуации вон работно време)
T: +81 (0)80 4886 0103  
локација на мапа >>   веб страна >>
Kazakhstan РЕПУБЛИКА КАЗАХСТАН
Амбасада на Република Северна Македонија во Астана
Вршител на работи, г-дин Муарем Меџити
Ul. “Tashenov” No3, Astana 010000,
Republic of Kazakhstan

Т: +7 7002221973  , +77082221873

M: [email protected]
Дежурен број
(само за итни ситуации вон работно време)
T: +7 700 222 1973  
локација на мапа >>   веб страна >>
Qatar ДРЖАВА КАТАР
Амбасада на Република Северна Македонија во Доха
 

Амбасадор, 

Вршител на работи, г. Драган Јордановски

Al Eithart Street 941, Area 63, Al Dafna, West Bay, Doha

T: ++ 974 49 31 374 F: ++ 974 48 31 572
M: [email protected]
Дежурен број
(само за итни ситуации вон работно време)
T: +974 66597944  
локација на мапа >>   веб страна >>
China НАРОДНА РЕПУБЛИКА КИНА
Амбасада на Република Северна Македонија во Пекинг
Ги покрива: Демократска Народна Република Кореа, Монголија, Социјалистичка Република Виетнам и Тајланд

Амбасадор, 

Вршител на работи, г-ѓа Зорица Ташковска

Sun Li Tun Diplomatic Compound 3-2-21, Post code 100600, Beijing - PR China T: ++ 86 10 6532 7846
T: ++ 86 10 6532 7848
F: ++ 86 10 6532 7847
M: [email protected]
Дежурен број
(само за итни ситуации вон работно време)
T: +86 185 1351 2812  
локација на мапа >>   веб страна >>
United-Arab-Emirates ОБЕДИНЕТИ АРАПСКИ ЕМИРАТИ
Амбасада на Република Македонија во Абу Даби

Амбасадор, 

Вршител на должност, г-ѓа Елма Алторок

 • Abu Dhabi, Dyeenah St.,Villa No.10, PO Box 108225

 • раб.време: нед-чет. од 10ч.-14ч.
 • working hours:  sunday - thursday  10h-14h

M:+97126505130

F: +97126359744

M: [email protected]

Дежурен број
(само за итни ситуации вон работно време)
T: +971564417552  
локација на мапа >>   веб страна >>

Конзуларни услуги