Home Australia

Minister Nikola Dimitrov

  left1

MINISTER'S PROFILE

INTERVIEWS AND SPEECHES

Follow the Minister on:
facebook11 twitter11                      

banner mk gr agreement ENG 01

Artboard 9 copy 5

Artboard 9 copy 6

Artboard 35

Publications

Contact Info

Address:

MINISTRY OF FOREIGN AFFAIRS
boulevard “Philip II of Macedon“ Nr. 7
1000 Skopje
Republic of North Macedonia

Contact:

Tel: +389 2 3115 266 Fax: +389 2 3115 790
E-mail:[email protected]
E-mail:[email protected]

DIASPORA

Календар со настани

October 2019
M T W T F S S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Информираме дека од денес (вторник, 22 октомври 2019 година), нов Државен секретар во Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија е Зоран Попов.

Тој ...

Заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, во својство на личен претставник на претседателот на државата и официјален претставник на Владата на Република ...

Денес, министерот за надворешни работи Никола Димитров во рамки на работната посета на Брисел оствари засебни средби со европратениците: Михаел Галер (ЕПП, Германија), Кати ...

Денес, активностите на министерот за надворешни работи Никола Димитров продолжија во Луксембург со учество на состанокот на Министрите од земји-членки на ЕУ кои се дел од ...

Today, as part of the first day of his working visit to Brussels; the Minister of Foreign Affairs Nikola Dimitrov delivered his first address before the new composition of ...

Конференцијата со почесните конзули, со свое воведно излагање, ја отворија министерот за економија, Крешник Бектеши и заменик-министерот за надворешни работи на Република ...

По повод одбележувањето на националниот празник 11 Октомври, Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија денес, по 23-ти пат го организираше ...

Северна Македонија ја поздравува конзистентната поддршка на Република Бугарија за проширување на Европската Унија кон земјите на Западен Балкан. Исто така, сметаме дека ...

The Minister of Foreign Affairs, Nikola Dimitrov participated, yesterday evening in Stip, in a panel discussion titled "The role of the Republic of North Macedonia in NATO" ...

The Minister of Foreign Affairs, Nikola Dimitrov, met today with two members of the German Bundestag, Metin Hakverdi and Christian Petry.

 

Информација до медиумите
УЧЕСТВО НА ЗМНР ЖЕРНОВСКИ НА ЦЕРЕМОНИИТЕ ЗА ИНТРОНИЗАЦИЈА НА ЈАПОНСКИОТ ИМПЕРАТОР НАРУХИТО
Продолжуваат активностите и средбите со претставниците на Европските институции во Брисел
Учество на МНР Димитров на состанок на ПЕС со Министри од земји-членки на ЕУ
First Day of FM Nikola Dimitrov’s working visit to Brussels
Денеска и утре, во организација на Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија, се одржува конференција на почесни конзули на Република Северна Македонија, акредитирани во странство
ДИПЛОМАТСКИ ТЕНИСКИ ТУРНИР
Изјава на МНР Димитров за Дојче Веле на македонски јазик и Радио Слободна Европа
FM Dimitrov at panel discussion “The Role of the Republic of North Macedonia in NATO”
FM Nikola Dimitrov meets with members of German Bundestag, Metin Hakverdi and Christian Petry

DIPLOMATIC MISSIONS IN AUSTRALIA

  • AUSTRALIA
  • NEW ZEALAND
Australia COMMONWEALTH OF AUSTRALIA
Embassy of the Republic of North Macedonia in Canberra
Аlso covering: New Zealand
Ambassador, 
25 Cobbadah street, O'MALLEY 2606, ACT T: + 612 6282 6220 F: ++ 612 6282 6229
M: [email protected]
Map Location >>   Web >>
New-Zealand NEW ZEALAND
COVERED BY: Embassy of the Republic of North Macedonia in Canberra, COMMONWEALTH OF AUSTRALIA
  Map Location >>