Press Releases

Press Releases

Министерот за надворешни работи  Никола Димитров, на 9 и 10 декември 2019 год. ќе престојува во работна посета на Брисел.

Во понеделник, министерот Димитров ќе учествува на работен појадок со министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ и МНР на Албанија, во организација на грчкиот министер за надворешни работи, Никос Дендиас.

Today in Berlin, the Minister of Foreign Affairs Nikola Dimitrov participated in the Balkan Dialogues Conference organised by the Munich Security Conference, the EastWest Institute and the Belgrade Fund for Political Excellence (BFPE).

 

Денеска, заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски,  присуствуваше и се обрати со говор на отворањето на конференцијата – Научените лекции од Познан 2019: пред ко-претседавањето со Берлински процес 2020, Северна Македонија- Бугарија.

 

Заменикот министер за надворешни работи на Република Северна Македонија, Андреј Жерновски, го прими Дејвид Спроул, генерален директор за европски и евро-азиски прашања во Министерството за надворешни работи на Канада.

 

The Minister of Foreign Affairs Nikola Dimitrov participates in the 26th Ministerial Council of the Organisation for Security and Cooperation in Europe (OSCE), which is being held today and tomorrow in Bratislava, Slovakia.

 

Заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, денеска учествуваше на тркалезна маса на тема „EU accession: no pass to an impasse?" (Пристапување во ЕУ: нема излез од ќорсокак?"), организирана од  Институтот за европска политика – Скопје (ЕПИ).

 

 На пленарните состаноци на Меѓународната алијанса за сеќавање на холокаустот (ИХРА) кои се одржаа во периодот од 2-5 декември 2019 година, во Луксембург, едногласно беше усвоена одлуката за подигнување на статусот на Република Северна Македонија од земја набљудувач, во придружена земја, а како преодна фаза кон полноправно членство.

 

Информираме дека Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија подготви нацрт-текст на Предлог-закон за надворешни работи, кој денес е објавен на Единствениот Национален електронски регистар на прописи (www.ener.gov.mk), како и на интернет страницата на Министерството (www.mfa.gov.mk)).

 

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денес во британскиот Форин офис се сретна со државниот министер за Европа и Америка на Обединетото Кралство, Кристофер Пинчер. Ова е прва средба на двата министри по стапувањето на должност на Пинчер во јули оваа година. 

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев ќе ја предводи делегацијата на нашата земја во чиј состав се и заменичката на претседателот во Владата и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, заменик претседателот во Владата за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на Состанокот на лидерите на НАТО во Лондон на 3 и 4 декември, со кој одбележува 70 годишнината од постоењето на Алијансата.