Press Releases

Press Releases

На првиот ден од работната посета на Брисел, МНР Никола Димитров оствари средба и со МНР на Кралството Шведска, Маргот Валстром. 

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров и заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамки на посетата во Брисел учествуваа на работен појадок со министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската унија, во организација на Грција и Романија.

 

На 18 и 19 март 2019 година, министерот за надворешни работи, Никола Димитров,  ќе престојува во работна посета на Брисел, по повод одржувањето на Петнаесеттиот состанок на Советот за стабилизација и асоцијација помеѓу Република Северна Македонија и Европската Унија (Совет за СА), со кој годинава, со оглед на ротирачкото претседателство ќе претседава претседателот на Владата, Зоран Заев. Ко-претседавач со Советот за СА ќе биде Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини.

На покана на поранешниот  министер за надворешни работи на Република Грција, Никос Коѕијас, денес, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, учествуваше на меѓународната академска конференција по повод одбележување на дваесет годишнина од основањето на одделот за меѓународни и европски студии на Универзитетот во Пиреас. На конференцијата насловена „Грчката надворешна политика во 21 век“, МНР Димитров имаше свое обраќање на панелот тематски посветен на „Трансформацијата во Југоисточниот Медитеран“.

On the first day of his visit to Athens, the Minister of Foreign Affairs Nikola Dimitrov met with the President of the Parliament of the Hellenic Republic, Nikos Voutsis.

 

On the occasion of the 76th anniversary of the deportation of Macedonian Jews and the 75th anniversary of the reconstitution of the Jewish community after the Holocaust, Deputy Minister of Foreign Affairs Andrej Zhernovski today delivered a speech at the "Memory" event organised by the Embassy of Italy, the Holocaust fund of the Jews and the Jewish Community of the Republic of North Macedonia.

Today, at the invitation of the Minister of Foreign Affairs Nikola Dimitrov, the Minister of Foreign Affairs of the Czech Republic Tomáš Petříček paid an official visit to the Republic of North Macedonia.

 

Today in Skopje, Deputy Minister of Foreign Affairs Andrej Zhernovski was a panellist at the Conference on "Sustainable Development Goals and EU Integration". In his address, Deputy MFA Zhernovski relayed the efforts and the activities of the Government of the Republic of North Macedonia in this regard, particularly the role that the Ministry of Foreign Affairs has as coordinator of cooperation with the UN system in the implementation of the Sustainable Development Goals. He discussed the National Strategy for Sustainable Development and the priority goals, emphasising that the overall cooperation of the Government with UN Office in Skopje is carried out through the UN Development Assistance Framework (UNDAF) titled: "Partnership for Sustainable Development (PSD): UN Strategy for the Republic of North Macedonia 2016-2020".

Today, the Minister of Foreign Affairs Nikola Dimitrov had a working meeting with representatives of the delegation of the Sub-Committee on Transition and Development at the NATO Parliamentary Assembly, which is paying a two-day visit to the Republic of North Macedonia.

 

Today, at the invitation of the Alumni Association of graduates from Republic of North Macedonia in the Republic of Turkey and the Turkish Embassy in Skopje, Foreign Minister Nikola Dimitrov took part, as an honorary guest, in the working breakfast on “Macedonian Foreign Policy in a variable dynamics”.