Соопштенија

Соопштенија до јавноста

Државниот секретар Виктор Димовски денес оствари средба со делегација на Алијансата на либерал-демократите во Европскиот парламент (ALDE) предводена од евро пратеникот Ilhan Kyuchyuk, а во чиј состав беа и функционерите во Либералната Интернационала, Роман Јакич и Гаспер.

Државниот секретар Виктор Димовски денес оствари средба со евро пратениците Андреј Ковачев, Алојз Петерле и Туне Келам од пратеничката група на Народната Партија во Европскиот Парламент (EPP), кои престојуваат во работна посета на нашата земја.

 

На покана на министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, денес и утре, во официјална посета на Република Македонија престојува министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас. Посетата на министерот Коѕијас е во рамки на континуираниот дијалог меѓу двајцата министри за надворешни работи, посветен на унапредувањето на односите меѓу двете земји.

Денес, 21 март 2018 година, во Скопје се одржаа билатерални политички консултации меѓу Министерствата за надворешни работи на Република Македонија и Кралството Белгија. Делегацијата на македонското Министерство ја предводеше државниот секретар, амбасадорот Виктор Димовски, а на белгиското, генералниот директор за билатерални работи, амбасадорот, г-ѓа Аник Ван Калстер.

„Почитувани граѓани, почитувани претставници на медиумите, ќе бидам краток, имам веднаш после ова состанок, седницата на Владата е во тек. Имам да соопштам, две или три важни вести, чекори, во процесот за надминување на разликата околу името меѓу Република Македонија и соседна Грција.

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, ќе оствари официјална посета на Република Македонија, во четврток и петок (22-23 март 2018г.). Грчката делегација предводена од МНР Коѕијас, во четврток ќе пристигне на Меѓународниот аеродром Скопје.

 

Република Македонија како држава - членка на Конвенцијата за забрана на хемиско оружје е целосно посветена на почитување на одредбите од Конвенцијата.

 

Денес во Сараево, МНР Димитров учествуваше на тркалезната маса „Bergedorf“, која оваа година беше организирана на тема „Долгиот пат кон Европа: Западниот Балкан меѓу домашните предизвици и геополитиката“. Министерот за надворешни работи се обрати на панелот „Внатрешните реформи: доброто управување и владеење на правото”.

Денес, 16 март, во рамките на одбележувањето на месецот на Франкофонијата, францускиот амбасадор во Македонија, Н.Е. г. Кристиан Тимоние, организираше прием во чест на Државниот секретар во Министерството за надворешни работи, амбасадорот Виктор Димовски. На настанот беа поканети и претставници на земјите-членки на Франкофонијата акредитирани во Република Македонија, како и претставници на Националната комисија на Франкофонијата, како едни од главните носители на франкофонските активности во земјава.

Денес, во Сараево, МНР Никола Димитров, на покана на МНР на Босна и Херцеговина, Игор Црнадак, учествуваше на Состанокот на Министри за надворешни работи на земјите од Западен Балкан и на Министерската конференција за Фондот за Западен Балкан.

 

Конзуларни услуги