Соопштенија

Соопштенија до јавноста

инистерот за надворешни работи, Никола Димитров денес го прими новоименуваниот амбасадор на Република Австрија, Георг Вуцас, кој му ги предаде копиите на акредитивните писма за негово именување за амбасадор на Република Австрија во Република Северна Македонија.

 

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, работната посета на Берлин ја заокружи со денешните средби со пратеникот на ЦДУ / ЦСУ во германскиот Бундестаг, Јохан Вадефул, со советникот за надворешна политика на Канцеларката Меркел, Јан Хекер, како и со претставниците на германското Министерство за надворешни работи, Томас Осовски, ополномошник за ЕУ и Сузане Шуц, ополномошник за Југоисточна Европа.

Денес, во рамки на првиот ден од работната посета на Берлин, министерот Никола Димитров оствари низа активности и средби во насока на презентирање на македонските аргументи пред германските домаќини за добивање одлука за почеток на пристапни преговори со ЕУ во октомври. 

 

Заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, денеска престојуваше во работна посета на германската сојузна покраина Баварија. Посетата се реализира на покана на претседателот на Комисијата за европски прашања во баварскиот парламент.

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Никола Димитров, денес во Брисел во рамките на неговата работна посета, имаше работна средба со амбасадорите на земјите-членки при Европската Унија (КОРЕПЕР), во организација на финското претседавање со Европската Унија.

 

Во рамки на посетата на Брисел, денес министерот за надворешни работи Никола Димитров, оствари средба со еврокомесарот Јоханес Хан и со шефот на кабинетот на Претседателот на Европскиот совет, Пјотр Серафин.

 

По повод пет годишнината на European Western Balkans, порталот му додели награда на министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Никола Димитров „за вложување извонредни напори за приближување на својата земја и регионот до Европската Унија, промовирање на духот на соработка и мир во регионалните прашања, со посебен акцент на нормализацијата на односите меѓу Грција и Северна Македонија, како и за поддршката за демократските реформи и надминување на товарот од минатото на Западен Балкан, која служи како пример”.

По вчерашните средби и активности во Париз, министерот за надворешни работи Никола Димитров денес продолжува со европската турнеја и тоа првично со работна посета на Брисел (10 и 11 септември 2019 год.), а последователно  и на Берлин (11-13 септември 2019 год). Во фокусот и на овие средби, во клучниот период за европската иднина на Северна Македонија, ќе бидат изгледите и чекорите кои се прават за позитивна одлука на Советот на ЕУ во октомври о.г.

Министерот за надворешни работи Никола Димитров на 9 септември 2019 година се сретна со Амели де Моншален, државен секретар во Министерството за Европа и надворешни работи, задолжена за европски прашања, и со Клеман Бон, советник за Европа во кабинетот на претседателот Емануел Макрон.

За прв пат од независноста, во Париз одржана церемонија „Разгорување на вечниот оган“ посветена на „8 Септември“

Вчера (недела, 8 септември 2019 година) во Париз, во чест на  Денот на независноста на Република Северна Македонија „8 Септември“,  беше организирана традиционалната церемонија на „Разгорување на вечниот оган“ на споменикот на непознатиот војник –  под  Триумфалната капија.

Конзуларни услуги