Соопштенија

Соопштенија до јавноста

Заменик министерот за надворешни работи на Република Македонија,  Андреј Жерновски, кој ја предводеше делегацијата од Република Македонија на Министерскиот совет на ОБСЕ во Милано, имаше свое обраќање во кое се осврна на актуелните предизвици со кои се соочува Организацијата, како и за модалитетите за поефикасно справување со овие предизвици.

Работната посета на МНР Димитров на Брисел заврши со средби во седиштето на Европската комисија, со Федерика Могерини, ВП на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседател на ЕК, и со Јоханес Хан, комесар за европска соседска политика и проширување.

 

Денес, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на покана на Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во седиштето на НАТО во Брисел учествуваше на состанокот на Северно-Атлантскиот Совет на НАТО на ниво на министри за надворешни работи со земјите контрибутори во мисијата Решителна поддршка во Авганистан.

На вториот ден од работната посета на Брисел, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на маргините од министерскиот состанок, до сега, оствари повеќе билатерални средби и тоа со: алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Џорџ Катругалос, МНР на Унгарија, Петер Сијарто, МНР на Кралството Холандија, Стеф Блок и МНР на Грузија, Давид Залкалиани.

Претпладнево, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, одржа работен брифинг со групата „Пријатели на Македонија“ во Европскиот парламент, предводена од европратеникот Ханс Ван Бален (АЛДЕ).

На третата средба, која се одржа во Софија, Заедничката комисија дискутираше за историски личности и настани за заедничко одбележување од страна на владите на Република Македонија и Република Бугарија.

 

Од денеска (1 декември 2018) на граѓаните на Република Македонија и Босна и Херцеговина им се овозможува влез во двете држави и со лична карта.

 

Министерот Никола Димитров вчера и денеска (29-30 ноември 2018) во Будва учествуваше на состанок на Министрите за надворешни работи на Западен Балкан, во организација на МНР на Црна Гора.

 

На 28 ноември 2018 во Министерството за надворешни работи на Република Македонија беше поставена изложбата “Возобновување на полската дипломатска служба 1917-1921”.

 

Вчера во Бразилија беа одржани политички консултации помеѓу Република Македонија и Федеративната Република Бразил. Делегациите на двете земји ги предводеа државниот секретар на Министерството за надворешни работи на Република Македонија, Виктор Димовски и генералниот потсекретар при бразилското МНР, амбасадорот Алесандро Кардеас. Политичките консултации коиндицидираат со одбележувањето на дваесетте години од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Македонија и Бразил.

Конзуларни услуги