Соопштенија

Соопштенија до јавноста

Вчера, заменикот министер за надворешни работи, Андреј Жерновски, присуствуваше на свеченост организирана од страна на швајцарската амбасадорка Сибил Зутер, по повод 25 години од воспоставувањето дипломатски односи помеѓу Република Македонија и Швајцарија.

 

Заменик-претседателката во Владата на РМ и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, заменик-претседателот во Владата на РМ задолжен за европски прашања, Бујар Османи, заменик-претседателот во Владата и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска одржаа прес-конференција, веднаш откако на денешната седница на Владата помина точката Информација за извршување на Договорот од Преспа.

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров и амбасадорката на Сојузна Република Австрија во Република Македонија Ренате Коблер, вечерва беа домаќини на комеморативна церемонија по повод 27 јануари – Меѓународниот ден на сеќавање на Холокаустот.

 

Денес, министерот за надворешни работи Никола Димитров оствари средба со Кристијан Даниелсон, директор на Директоратот за проширување во Европската комисија. На средбата се разговараше за европските перспективи на Република Македонија и очекувањата за напредок во претстојниот период.

 

Денес, Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, испрати возвратно писмо до министерот за надворешни работи на Република Македонија,  Никола Димитров, со кое го потврдува приемот на упатеното писмо од страна на министерот Димитров од 21 јануари 2019 год., во кое од наша страна е изразена подготвеноста и способноста на земјата да ги прифати и почитува обврските и заложбите за членство на Република Македонија во НАТО, содржани во Вашингтонскиот договор и Студијата за проширување на НАТО од 1995 година, формално изразувајќи интерес за добивање покана за пристапување кон НАТО.

На покана на министерот за надворешни работи Никола Димитров, на 28 и 29 јануари 2019 година, во официјална возвратна посета на Република Македонија престојува министерот за надворешни работи на Република Литванија, Линас Линкевичиус.

 

На 32-та сесија на РГ за Универзалниот периодичен преглед во Палатата на нациите во Женева, македонската владина делегација во чиј состав беа претставници на министерствата, во текот на вчерашниот ден го презентираше третиот Национален извештај за Универзалниот периодичен преглед за имплементација на политиките поврзани со почитување на човековите права во Република Македонија.

Денес, министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, оствари средба со претседателот на Собранието на Црна Гора, Иван Брајовиќ, кој престојува во официјална посета на Република Македонија.

 

На 22 јануари 2019 година во Киев беа одржани политички консултации помеѓу Министерствата за надворешни работи на Република Македонија и Украина, предводени од државниот секретар на Министерството за надворешни работи на Република Македонија, Виктор Димовски и заменик-министерот за надворешни работи на Украина, Васил Боднар.

 

Денес,  МНР Димитров оствари средба со новиот Генерален секретар на Советот за регионална соработка, Мајлинда Брегу. На средбата Министерот изнесе задоволство од визијата и планот за понатамошни активности, како во однос на нејзините приоритети и идните активности на регионален план, така и во насока на заеднички напредок на Регионот: „Ни претстои уште една важна година како регион. Силно сме посветени на заедничката работа која ќе вроди регионални придобивки. Подготвени сме да бидеме дел од напредокот секогаш кога напредок е можен.“

Конзуларни услуги