Најнови вести

Денес,  МНР Димитров оствари средба со новиот Генерален секретар на Советот за регионална соработка, Мајлинда Брегу. На средбата Министерот изнесе задоволство од визијата и планот за понатамошни активности, како во однос на нејзините приоритети и идните активности на регионален план, така и во насока на заеднички напредок на Регионот: „Ни претстои уште една важна година како регион. Силно сме посветени на заедничката работа која ќе вроди регионални придобивки. Подготвени сме да бидеме дел од напредокот секогаш кога напредок е можен.“

Dimitrov Begu 1

МНР Димитров истакна дека придобивките за граѓаните од  Самитот на Берлинскиот Процес во Познан (јули 2019-та) се отсликуваат во сферата на дигитализацијата, мобилноста на младите и подобрување на инвестициските услови. Заложбата на секоја од земјите од регионот, во исполнување на обврските ќе се рефлектира на квалитетот на животот на граѓаните, а тоа е основната цел на сите напори.

Dimitrov Begu 2

Покрај упатените честитки на ГС Брегу за нејзината нова функција и успех во нејзините напори за зајакнување на регионалната соработка и поддршка во активностите на патот кон Европската Унија, средбата беше искористена и за претставување на нејзините идни активности.

Dimitrov Begu 3

Во разговорот позитивно беа оценети активностите и придобивките од соработката во рамките на Советот за регионална соработка, како и развојот на соработката во рамките и на други регионални и мултилатерални организации.

 

Скопје, 22 јануари 2019 година

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска имаше средба со Помошник на Генералниот секретар на НАТО за разузнавање и безбедност, Арндт Фрајтаг фон Лорингхофен кој престојува во работна посета на Република Македонија.

Dimitrov Loringhofen1

Средбата беше искористена за размена на информации поврзани со пристапниот процес на Република Македонија за членство во НАТО, при што беше искористена можноста за идентификување на можностите и начините за зајакнување на соработката со Алијансата.

Dimitrov Loringhofen2

На средбата двајцата соговорници ја констатираа досега успешната соработка, подвлекувајќи ја важноста за зајакната комуникација во периодот што претстои, кој е особено важен за Република Македонија, кога се очекува успешно заокружување на пристапниот процес и членство на земјата во НАТО.

 

Скопје, 22 јануари 2019 година

На покана на претседателот на Комисијата за одбрана и безбедност во Собранието на Република Македонија и Амбасадата на Република Словенија во Република Македонија, денеска, Министерот Димитров учествуваше на панел дискусија насловена „НАТО - повеќе од Алијанса за стабилност и безбедност“, што се одржа во Собранието на Република Македонија.

MNR Dimitrov

Настанот беше поддржан од Министерството за одбрана и Евро-Атлантскиот совет на Македонија, кој се одржува во рамките на официјалната посета на министерот за одбрана на Република Словенија, Карл Ерјавец.

SRM 0754

Во своето излагање на панелот, министерот Димитров ја акцентираше важноста од интеграцијата на земјата во Алијансата, како наша долгорочна стратешка цел и визија на многу македонски генерации, земјата да биде дел од големото европско и евро-атлантско семејство, безбедносно сигурна, економски просперитетна и политички стабилна.

SRM 0757

Во оваа прилика МНР Димитров, истакнувајќи ги придобивките од членството на земјата во Алијансата, го пренесе своето уверување дека со нашето членство во НАТО, дополнително ќе се зајакне безбедноста и стабилноста на земјата, а ќе послужи и како позитивен пример во регионот, директно придонесувајќи за регионалната безбедност и стабилност: „ Членството во НАТО, покрај стабилност, предвидливост, сигурност, значи и семејство на вредности. Да се биде моќна држава не значи само да се има моќна армија, туку силна демократија и силни институции, кои ќе го насочуваат компасот во вистинскиот правец.”

SRM 0755

На панел дискусијата говореа и заменик претседателот на Владата и министер за одбрана, Радмила Шекеринска, претседателот на собраниската Комисија за одбрана и безбедност, Хари Локвенец, а се обратија и Министерот за одбрана на Република Словенија, Карл Ерјавец како и амбасадорот на Словенија во Република Македонија, Милан Јазбец.

Скопје, 21 јануари 2019 г.

Денес, министерот за надворешни работи, Никола Димитров оствари средба со министерот за одбрана на Република Словенија, Карл Ерјавец, кој престојува во официјална посета на Република Македонија.

slo2

На пленарните разговори меѓу делегациите беа потврдени одличните билатерални односи меѓу двете земји, а се разговараше и за можностите за зајакнување на соработката во повеќе области од заемен интерес.

slo5

МНР Димитров го запозна МО Ерјавец со процесот на спроведување на Конечната спогодба со Грција и претстојните чекори на овој план. Тој истакна дека Република Македонија од секогаш ја уживала безрезервната поддршка од Република Словенија во исполнувањето на своите надворешно политички приоритети, особено на планот на интеграцијата во НАТО, посочувајќи ја важноста на словенечката  амбасада во Скопје, која од оваа година е контакт амбасада за НАТО.

 МО Ерјавец  упати честитки  до МНР Димитров и Владата на Република Македонија за направениот исчекор на земјата од нивното стапување на функција и нагласи дека Словенија го поддржува НАТО интегративниот процес на Република Македонија и дека ќе направи се’ за тој процес да биде успешен. Министерот Ерјавец ја потврди традиционално добрата соработка меѓу двете земји во областа на одбраната, како и подготвеноста на Република Словенија за натамошно пренесување на словенечките искуства од пристапувањето кон ЕУ.

НАПОМЕНА: на следниве линкови може да ги преземете видео инсертите од пречекот и пленарните разговори: https://we.tl/b-hA9GI6SuZF  https://we.tl/b-ga6fUA4fOf

Скопје, 21 јануари 2019 г.

На последниот ден од работната посета на Анкара, министерот за надворешни работи Никола Димитров, положи венец во Мавзолејот на Мустафа Кемал Ататурк и во име на Република Македонија, оддаде почит на таткото на Република Турција, заокружувајќи ја својата посета. 

DSC 0013

Државниот секретар во Министерството за надворешни работи на Република Македонија, Виктор Димовски, денеска ги прими копиите на акредитивните писма од новоименуваниот вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Гана за Република Македонија, со седиште во Прага,  Н.Е. г-ѓа Вирџинија Хесе.


Гана

Државниот секретар во Министерството за надворешни работи на Република Македонија, Виктор Димовски, денеска ги прими копиите на акредитивните писма од новоименуваниот вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Уганда за Република Македонија, Н.Е. г-ѓа Елизабет Паула Напејок.

Уганда

 

За време на средбата и разговорите водени во таа прилика, државниот секретар Димовски и посака добредојде на амбасадорката на оваа пријателска држава од Африка, пренесувајќи ја целосната подготвеност на македонската страна за продолжување и продлабочување на односите и соработката со Република Уганда во сите сфери од заемен интерес. Димовски информираше за приоритетите на Република Македонија на меѓународен план, а беа разменети  и мислења за актуелни  регионални и меѓународни прашања.

Уганда 2

 

Амбасадорката Напејок го истакна интересот на нејзината земја за воспоставување на соработка на економски план и посебно во областа на трговијата и туризмот, како и за отпочнување на универзитетска соработка.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

На 17 јануари 2019 година, државниот секретар во Mинистерството за надворешни работи, Виктор Димовски ги прими копиите од акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Суверениот воен болнички ред на Свети Јован од Ерусалим, Родос и Малта за Република Македонија со седиште во Рим, Франческо Саверио Џусти.

 

Малта

Денес во Министерството за надворешни работи, државниот секретар Виктор Димовски ги прими копиите од акредитивните писма на вонредниот и ополномоштен амбасадор на Република Естонија во Република Македонија, со седиште во Будимпешта, Кристи Карелсон.

Естонија

 

Во оваа прилика, државниот секретар Димовски ѝ посака успешна мисија на новата естонска амбасадорка, изразувајќи уверување дека со своето дипломатско искуство и личен ангажман ќе даде значаен придонес во продлабочувањето на севкупните односи меѓу Република Македонија и Република Естонија.

Естонија 2

 

Амбасадорот Карелсон се заблагодари за поддршката и изрази подготвеност за зајакнување на соработката во сите сфери од заеднички интерес и натамошно зацврстување на пријателските односи меѓу двете земји.

На средбата се разговараше и за досегашната билатерална и мултилатерална  соработка и можностите за нејзино унапредување. Притоа, беа истакнати приоритетите на Република Македонија во рамките на внатрешната и надворешната политика и беа разменети  мислења за актуелни регионални и меѓународни прашања

Во рамки на работната посета на Анкара, министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска се сретна со министерот за надворешни работи на Република Турција, Мевљут Чавушоглу, како и со претседателот на Големото народно Собрание на Република Турција, Бинали Јилдирим, а претстојат средби со министерот за одбрана, Хулуси Акар и високи претставници во Кабинетот на претседателот Ердоган.

Dimitrov Yildirim

Конзуларни услуги