Ministry of Foreign Affairs

Our objective is to both promote and advance our interests at the international stage. The Euro-Atlantic and European integration is our key priority, while remaining committed to ensuring a secure, stable, and prosperous region, as well as to furthering the bilateral and multilateral cooperation with all our regional and international partners. We continue providing a variety of consular services for all our nationals abroad.

+389 75 273 732

[email protected]

Latest news

Османи во Брисел на средба со првиот дипломат на ЕУ, Жосеп Борељ

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на првиот ден од работна посета на Брисел оствари средба со високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ и потпретседател на Европската комисија, Жозеп Борељ. За време на средбата Османи го поздрави активниот ангажман на високиот претставник на ЕУ Борељ за поддршка на европската перспектива на регионот, како и за покренатите иницијативи за обезбедување мир, стабилност и просперитет помеѓу земјите од Западниот Балкан. Во таа смисла Османи се заблагодари за неговиот придонес кон усвојувањето на одлуката за отворање на преговорите со Северна Македонија од страна на Советот на ЕУ и потоа потврдена од Европскиот совет во март оваа година. „Зеленото светло за старт на преговорите со Северна Македонија беше демонстрација на подготвеноста на ЕУ да презема стратешки и визионерски одлуки дури и во предизвикувачките и тешки времиња на соочување со кризата предизвикана со КОВИД-19 пандемијата. Како Европејци заедно се соочуваме со предизвикот на вирусот и високо ја цениме итната ЕУ помош пружена за нашата земја, како и за целиот регион. Ова е вистинското време ЕУ и земјите кандидати сериозно да го разберат значењето и важноста на солидарноста и меѓусебната соработка и заедно рака под рака да ги надминат социо-економските последици од пандемијата“, подвлече Османи, посочувајќи дека одржувањето на Првата меѓувладина конференција со Северна Македонија до крајот на годината ќе биде охрабрувачка порака и кон останатите земји од регионот да направат сè што е во нивна моќ и што е потребно во исполнување на реформите и постигнување на компромиси за надминување на билатералните спорови. Во оваа насока Османи со Борељ разговараше и за заедничките напори што Високиот претставник ги прави заедно со специјалниот пратеник на ЕУ Мирослав Лајчак за нормализирање на односите помеѓу Србија и Косово. „Успехот на дијалогот Приштина – Белград кој се одвива во Брисел ќе придонесе во надминување на разликите и создавање стабилен и безбеден регион, како основа за зголемување на регионалната економска соработка. Можете да сметате на Северна Македонија како на стабилен партнер во регионот, земја која е секогаш подготвена во рамки на своите можности да ги помогне ваквите напори“, потенцираше Османи на средбата, пренесувајќи му ги притоа на Високиот претставник приоритетите на надворешната политика, со особен осврт кон добрососедските односи и поддршката на регионалните иницијативи. „Убеден сум дека Вашето ценето политичко искуство и ангажман ќе придонесе за натамошно зајакнување на улогата на ЕУ на глобалната сцена. Дозволете ми исто така да Ве уверам дека особено по зачленувањето на Северна Македонија во НАТО како нејзина 30-та членка, целосно сме подготвени и посветени да ги подржиме Вашите напори во оваа насока, за натамошно зајакнување на европската и трансатлантска безбедност. Што и да ни носи иднината, Северна Македонија цврсто реши да биде упорна во целта да стане европска демократија управувана од вредности и принципи како што се владеењето на правото и почитувањето на човековите права“, беа пораките на Османи на средбата со Борељ. Средбата Османи – Борељ се случува во исклучително динамично време за европските аспирации на Северна Македонија, во пресрет на усвојувањето на преговарачката рамка и закажувањето на првата Меѓувладина конференција за време на Германското претседателство, како официјален почеток на преговорите за полноправно членство во ЕУ.

Osmani starts working visit to Brussels with several meetings in European Parliament

Foreign Minister Bujar Osmani started his intensive agenda in Brussels from the European Parliament, where he had meetings with influential MEPs, representatives of different political groups. During his Parliament visit, Osmani met withKláraDobrev, Vice-President of the European Parliament from among the Group of the Progressive Alliance of Socialists and Democrats, Michael Gahler, German MEP ad member of the European People’s Party, Anna Fotyga, member of AFET and coordinator of the European Conservatives and Reformists Group, ReinhardBütikofer, member of AFET and coordinator of the Green Party.

At the meetings, Osmani reaffirmed the commitments of the Republic of North Macedonia to the European integration process, and he also presented the priorities during his term at the helm of the diplomacy of North Macedonia.

“I expect timely adoption of the negotiating framework, while taking into account the principles of the new methodology in the negotiating process. Ahead of us is a period of positive climate, hard work and a motive to deliver results from the domestic reforms. My focus is on deepening good-neighbourly relations, not only as our authentic benefit, but as an active contribution to regional cooperation as key policy for maintaining the European idea in the Balkans as well”, Osmani emphasized.

The MEPs underlined the strong support for the European perspective of North Macedonia, unimpeded progress of the European agenda of the country, adoption of the negotiating framework and organization of the first Intergovernmental conference. They stressed the importance of continuity of reforms for creating positive atmosphere for the start of negotiations, whereupon the continuation of the Jean Monnet Dialogue was announced, in order to intensify the cooperation between political parties aimed at inclusiveness in the negotiation process. It was highlighted that the concept of multiethnic and peaceful country devoted to finding solutions through compromise and dialogue is recognized as great success and it provides an example not only for the region, but beyond as well. Underlining the geopolitical aspect for the importance of EU enlargement with the region, it was unanimously agreed that the Western Balkans is important not only for the security and stability of the EU, but for the overall economic, political and social progress of the continent.

The meetings also considered parliamentary cooperation, preparations for the next EU-North Macedonia Joint Parliamentary Committee, and the plans and time frame for the preparation of the next Resolution of the European Parliament for our country were also discussed.

During the day, Osmani will meet the High Representative of the EU for Foreign Affairs and Security Policy and Vice-President of the European Commission, JosepBorrell, and the meeting with Miroslav Lajčák, EU Special Representative for the Western Balkans and the Belgrade-Pristina Dialogue is also on the agenda for today.

Osmani to meet with Borrell, Várhelyi and other high representatives of EU institutions in Brussels

Foreign Minister Bujar Osmani will pay a two-day working visit to Brussels starting tomorrow, where he will meet with high representatives of European institutions. During his visit, Osmani will meet with the High Representative of the EU for Foreign Affairs and Security Policy and Vice-President of the European Commission, JosepBorrell, as well as the Vice-President of the European Commission for Democracy and Demography, and of the Conference on the Future of Europe, DubravkaŠuica. As part of his visit, Osmani will also meet with the European Commissioner for Neighbourhood and Enlargement, OlivérVárhelyi, and meetings with high official representatives of the European Parliament and MEPs have also been planned, including with the Vice-President of the European Parliament, KláraDobrev, the Co-chairman of the EU-North Macedonia Joint Parliamentary Committee, Andreas Schnieder, the rapporteur for North Macedonia, IlhanKyuchyuk, as well as other influential MEPs. Minister Osmani’s agenda also includes a meeting with Miroslav Lajčák, EU Special Representative for the Western Balkans and the Belgrade-Pristina Dialogue. The main point of the discussions will be the European file of North Macedonia. Osmani’s focus is for this process to be successfully concluded by the end of this year during Germany’s Presidency with the Council of the EU, through adoption of the negotiating framework which is a leading document in accession negotiations and the holding of the First intergovernmental conference that marks the start of negotiations for every aspirant country. Minister Osmani will present the priorities of his mandate mission, with special reference to good-neighbourly relations and contribution for the region, whereupon he will reaffirm the string pro-European programme of the new government, the continuation of the reform processes bearing the mark of the EU, particularly regarding the rule of law, as well as the socio-economic measures for dealing with the consequences of the pandemic.

Minister of foreign affairs of the Republic of North Macedonia:

Bujar Osmani

Travel Advisory

The travel advisory is a source of information for citizens traveling to other countries. The advice found here will help you make informed decisions about your safety while travelling abroad.

Read more
Visit North Macedonia

Read more